poniedziałek, 5 stycznia 2015

Plany na 2015?

Plany? Długo będzie, ostrzegam :>

Przy okazji - to jest chyba siódma wersja postanowień na nowy rok. Nie poprawiam więcej ;)

I tutaj suprajs. Na chwilę obecną trudno mi powiedzieć cokolwiek. Notkę zaczęłam pisać w Sylwestra. Spisałam pierwszą wersję postanowień. Zanim dotarłam do końca notki - zmieniło mi się. Potem pooglądałam sobie Wasze blogi i poprzypominałam o pracach, które chciałam zrobić. Do planów doszło to i tamto. A potem owamto. Rany boskie, nie da się dojść do ładu. Przemyślenia o tym, co lubię, a czego nie, pozwoliły mi w końcu ustalić, dlaczego czasem jest tak dobrze, a czasem tak źle (jeśli chodzi o tempo, zapał jest prawie zawsze), podzielić plany na rodzaje, planowane hafty na kategorie wg. siły chcenia i generalnie - uporządkowanie tego, co się kłębi w głowie (no dobra, tylko trochę).

Granic czasowych nie stawiam w żadnym temacie, bo czas wolny jest wielkością zmienną, nie da się jej przewidzieć, bo zawsze coś. W Nowy Rok miałam machnąć do końca stronę z zegarów (odgrzebaną w Sylwestra) - 155 krzyżyków zabrało mi cały dzień, bo COŚ. Cholery można było dostać. Ostatnie kilkanaście stawiałam, uciekając od dzieci, które po położeniu się spać w okolicach 19, wstały o 21 i 22 ;)

Ale teraz o samych pracach? Może najpierw o haftowaniu.

Zaczęte mam i kończyć będę: obrus z muffinami, bambusy (znalezione - nawet porobiłam troszeczkę ramki i dokończyłam obramowanie chińskich napisów),


biedrona (nawet znalazłam przy przeprowadzce pracowni),


zegar (dobrze byłoby w tym roku, ale bez musu),

 biblioteka.

Sowy - drugi kawałek skończony, czekam na kolejne kawałki, skończona będzie na pewno, na kolejne zapiszę się też.

Bibliotekarka chyba spadła na dalszy plan.

Jeden odłożony miliony lat temu UFOk poszedł w dobre ręce - ja go nie skończę, nie ma opcji. Róże na podmalowanym tle, z wydrukowanym wzorem. Może i piękne, ale męczyć się męczyłam strasznie, to co się będę łudzić, że kiedykolwiek ukończę.

Zanim przejdę do konkretnych tematów, które chciałabym zacząć / skończyć / pooglądać i odkochać się, to nieco o mnie samej.

Kolosy piękne są i efekt jest łał, ale odrzuciło mnie od nich trochę. Ja chyba prosta baba jestem i wolę samplerek, jednokolorowość, albo plamy, czy coś. Bo konfetti mnie męczy. Ale tak mnie męczy, że po prostu nie umiecie uwierzyć. Co oznacza, że rozsądniej należy dobierać wzory. Nie muszą być jednokolorowe. Nie muszą mieć plam, ale muszą mieć obszary, bo mnie ciężka cholera bierze. Wspomniane 155 krzyżyków na cały dzień to nie tylko efekt tego, że dzieci i życie wiedziały lepiej, ale tego, że składało się na to ponad 20 kolorów. Na całej stronie. Nie lubim. Dodatkowo - takie coś wymaga skupienia. Czasu. W odcinkach dłuższych niż 5 minut. A jeśli samo zabranie się do haftu i zorientowanie się, gdzie się w ogóle jest, zajmuje z 10, to o czym my tu mówimy? Rozety robiło się piorunem - schemat na kindlu, tamborek nałożony, igła po prostu wbita, otwieram kindla, macham choćby z 10 krzyżyków i już (nici całe 4, w małym woreczku, z nożykiem / nożyczkami). Biblioteka? Odpalić kompa, znaleźć schemat (na kindlu nie działa tak dobrze ;) ). Przytargać krosno i dwa pojemniki (muliny i igły), zorientować się, gdzie jestem, znaleźć symbol, znaleźć nitkę, zorientować się, gdzie jestem ;) machnąć 5 półkrzyżyków, szukać następnej nitki. Nie ma sensu siadać, jeśli nie mam przynajmniej godziny. W zegarze jest trochę lepiej - ostatnio trafiła mi się strona złożona w 3/4 z plam. Jest takich raptem kilka, na łącznie 30. A tak to konfetti w szarości. Mogę więc mieć zaczęte duże prace, ale nie mogą one być główną pracą, bo mnie to męczy i frustruje, że nic nie robię, bo nie mam czasu, żeby siąść na dłużej, więc nie siadam w ogóle. A to jest gUpie i tyle ;)

Ale ale - wczoraj miałam gratisowe 4 godziny, miałam robić jakieś pierdoły i pacnęłam się w głowę - kiedy mam robić bibliotekę, jak nie w takich momentach? Mam czas raz na kilka tygodni, to do roboty. I 4 godziny wyszywałam bibliotekę :)

Dobra, pomarudziłam, to teraz jeszcze o planowaniu - większość zaczętych prac to jakieś bardzo stare fascynacje. Biblioteka odleżała swoje trochę ponad pół roku, a to i tak krótko. Zegary i bambusy kilka lat. Muffiny świeże, rozety były bardzo świeże, choineczki - zanim pomyślałam, to się zrobiły. Ale mocy urzędowej wzór musi nabrać. I nie wiem, jak do tego podchodzić, bo są takie, które "TERAZ ZARAZ", a poczekają kilka dni i już nie mam na nie ochoty - dobrze więc, że się nie rzuciłam na nie od razu. Znalazłam wielką kanapkę i deser i mi przeszło po miesiącu czy dwóch ;) Einstein mi nie przeszedł - nawet kupiłam kanwę. Sowy poszły od razu, bo tam są terminy. A perminy? Leżą wydrukowane i czekają na lepsze czasy. Jak to u Was jest z nabieraniem mocy urzędowej? Rzucacie się na (prawie) wszystko, co zafascynuje Was tak konkretnie, czy ostra selekcja, max. 1-2-10 prac zaczętych na raz?

OK, teraz o samych bardzo konkretnych planach.

Kategoria: must have na dzisiaj wygląda tak: haft geometryczny,

cudna róża, einstein (opracowany wzór z takim jęzorem, nie wiem, czy to nawet nie jest zrzut już wygenerowanego obrazu ze wzoru)


To na 100%.

Do tego bieżniczki - podczas porządków wytargałam taką starą kanwę, niefarbowaną, nierówną, i w ogóle ;) Obrobię ją mereżką (znalazłam stary, tęczowy kordonek - jak znalazł), idzie pieronem, wzoru nie potrzebuje, bo niby jakiego, zrobię raz i dwa. Materiału wystarczy na dwa bieżniki na komodę i na bieżnik jeden na stół.

Dzieci zakochały się w muminkach - na razie w bajce czytanej. I poprosiły o muminki haftowane. Proste toto, ale mało popularne, znalazłam tylko kilka wzorków, ale w sam raz malutkich. Będzie jak znalazł (ale to niewielkie pracki są, na 1-2 dni, nie ma co wspominać za dużo).

UPDATE - z ostatniej chwili. Już wiem, co będzie na lnie. Na lnie będzie mały samplerek w ramach SALu na fb:Miałam zacząć ten len, ale się wybrałam na zakupy w piątek. Na trzy pasmanterie - dwie miały remanent, a w trzeciej na hasło o lnie obrazkowym pani pokazała mi drukowane kanwy. No nic, kupiłam u fb'owej koleżanki, czekam na paczuszkę :) Dwa różne kawałki, nici znalazłam w domu (nawet w zapasach - nie muszę wytargiwać z biblioteki ;) ), jakiś tamborek i takie tam drobiazgi ;) Nie mogę się doczekać lnu - podobno zupełnie inaczej, zobaczymy.

Kategoria: raczej tak to perminy z czerwonym autkiem.

Co tam jeszcze? Czyli kategoria "może tak, a może nie". Skacząc po Waszych blogach przypomniałam sobie starą fascynację - Słoneczniki van Gogha, wiem, że nawet mam wydrukowane. Oglądając ostatnio gazety z wzorami spodobała mi się lawenda i żonkil - nawet pasowałyby super do moich ulubionych podłużnych ribb z ikei, jak się dzisiaj okazało dzięki pomocy blogowej koleżanki (bo przecież nie przyjrzałam się wzorom, więc skąd mogłabym wiedzieć, jakie mają wymiary? :>) I jeszcze wielkanocny obrazek, chociaż skoro rozety zastąpiły dwa obrazy świąteczne, to do wielkanocy może mi się odechcieć. A może cieniowane jajo - też na lnie? Ten znaleziony, to z kategorii śmiesznych, jajo i zajączki czy tam inne króliczki. A może zaszaleję i już za tydzień zacznę coś na wielkanoc? A kto to wie ;)

Może natchnie mnie w końcu na hardangerowy obrus / bieżnik. Znalazłam wzór, trzeba go tylko przerysować, żeby pasował rozmiarami (wymierzyć, ile razy które części mają się powtarzać) i już. Ale z racji znalezienia tamtej kanwy - spada na koniec hierarchii, bo już nie jest koniecznością.

SALe i inne zabawy - na pewno sowy. Są słodkie. I pasują do dziecięcego pokoju. Jeśli więc tylko szlag mnie nie trafi, zapiszę się na wszystkie możliwe. Bo tak :) A chwilę ze sobą walczyłam, bo wszelkie terminówki i masówki nieco mnie odstręczają. Bawiłam się w ANG - zrobiłam jedną pracę, 2 lata po terminie? bo chciałam najpierw zobaczyć, jak wyjdzie całość, zanim się za cokolwiek zabiorę. Nadal needlepoint mnie trochę ciągnie - nawet zdobyłam wzór do Novej (wszyscy wiedzą, jak wygląda Nova :>), ale to raczej z chciwości i chęci posiadania niż rzucania się do szycia. Ale o SALach - generalnie takie zabawy fajnie się ogląda u innych, niektóre wzory nawet mi się podobają, ale bez konkretnego zastosowania to ja się nie rzucam na prace - muszę mieć trochę szacunku dla siebie i swoich zasobów i nie będę się zapisywać wszędzie, bo po prostu nie podołam. Taka prawda.

Na pewno nie zacznę żadnego kolosa zanim nie skończę zegarów (na bibliotekę w najbliższym roku-dwóch nie liczę). Celuję w galerię - fajnie byłoby wyszyć coś wielkiego i prostego (tam są same plamy, niby HAED, a tylko 10 kolorów, duża będzie oszczędność na półkrzyżykach :) ).

Teraz o szyciu - spodobało mi się szycie maskotek, choć niektóre są średnio udane. Machnęłam we wtorek dużego kota - obdarowanej się podobał, ale gdyby nie fakt, że powstawał niemal na jej oczach, to by nie poszedł do nowej właścicielki, bo nie podobał mi się w ogóle. Mam materiał i zarys pomysłu na duże coś na podłogę w kształcie żółwia. I mam dostać pakę materiałów koszulkowych - będą kolejne maskotki. Wieloryby i słonie wychodzą przecudnie. A potem nauczę się czegoś bardziej skomplikowanego niż niemalże 2D. Ale jeszcze nie wiem co. Raczej nie będą to ubrania i rzeczy wymiarowe, bo to mi nie wyjdzie na bank. Nie ma takiej opcji. No chyba, że pościel - to jest proste i powinnam podołać. O szyciu więc krótko :)

To jeszcze raz - jak to u Was ze spontanicznością i rzucaniem się do następnych wyzwań?

17 komentarzy:

 1. Po prostu brak mi słów :) Uwielbiam Cie normalnie :D Ja zarys mam sprecyzowany na rzeczy, które chcę wykonać ale jak znam siebie (a trochę znam) to w ciągu roku zmieni się to milion razy :P Ja jednak wolę duuuuuże prace niż maleństwa...dlatego mam chyba w zakładkach około 60 haed-ów zapisanych :P ale czy życia mi na to starczy? O kasie nie wspomnę :P

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dlatego było 7 wersji, nie wszystkie zmieniały się drastycznie, ale trochę przemyśleń dało mi podstawy do wyciągnięcia wniosków, dlaczego jest, jak jest i w jakim kierunku mam w ogóle myśleć, żeby coś robić - z tego, że niby się skupię na kolosach, skoro nie będę miała na nie czasu, a na maleństwa zawsze z doskoku 5 minut się znajdzie :)

   Usuń
 2. Wow, aleś się Kochana rozpisalas - ale czytało się przyjemnie. Co do Haed-ow przyznaję takie 155 krzyzykow w 20 kolorach może nie źle człowieka wkurzyc. Nie mam krosna, ale mam duży tamborek - średnica 23 cm - dzięki temu jestem na jednej stronie i w miarę możliwości wyszywam te porozrzucane pojedyncze xxx. Oczywiście zdarza mi się coś przeoczyć , trudno.
  Co wyszwam? Najczęściej wyszywam to co mnie od razu zauroczy, ale musi mieć jakiś zastosowanie, nie wyszywam juz do szafy. Dlatego Sale wybieram tylko takie, które dla mnie mają sens , choć schemat może mi się bardzo pdobac.
  W tym roku skupiam się na moich kolosach - było by miło skończyć Pociąg, Envy to pewnie jeszcze 2, 3 .lata pracy. Poza tym będzie to rok kartek - mała rzecz a cieszy ) Co jeszcze powstanie to już życie pokaże.
  Życzę Tobie realizacji wszystkich planów :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja też miałam tamborek na całą stronę - co nie zmienia faktu, że ciężka cholera mnie brała, bo każdy gdzie indziej, jeden kolor zaczynam trzy razy, latam po całej stronie, jak porąbana, a stawiam jednorazowo po kilka krzyżyków, bo mnie co chwilę coś odciągało, więc rozeznanie się, gdzie w zasadzie jestem, zabierało mi połowę czasu.

   Usuń
 3. Nie dałam rady przeczytać całego posta na raz :P Musiałam robić to na raty ;)
  Ja postanowień nie robię, ale tobie życzę wytrwałości.

  OdpowiedzUsuń
 4. Ogromniaste plany :) Ja swoje spisywałam od 12 grudnia :P
  I postanowiłam na ten rok - koniec z rzucaniem się! Mam tyle swoich pięknych haftów, tyle kupionych zestawów - masa pieniędzy na to poszła! SAL na ten rok wybrałam jeden, a i to tylko dlatego, że ten obrazek "chodzi" za mną od wielu lat. Reszta - moja! Poza tym stwierdziłam, że te obrazki SAL-owe w porównaniu z tymi moimi są naprawdę brzydkie. Dlaczego więc mam wyszywać to, co podoba się innym? Koniec z tym!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Aj tam zaraz ogromniaste. Jako, że kocham liczby, to poza kolosami jest tego raptem ok. 125 tysięcy krzyżyków :) No dobra, w roku 2014 popełniłam jakieś 75 tysięcy (przeliczyłam, a co ;) ), ale to nie jest powiedziane, że np. taką różę (nie zaliczam do kolosów, choć chyba powinnam), mam wyszyć w 2015. Na pewno zacznę - właśnie finalizuję zakupy mulin na geometrię, różę i Einsteina :)

   Usuń
 5. Oj podziwiam Twoje plany...ja nie planuję nic..co mi w duszy zagra to będę wyszywać...najlepiej jeden haft na raz :P Trzymam kciuki za Twoje plany!

  OdpowiedzUsuń
 6. A ja nigdy nawet nie brałam pod uwagę salów, ten nasz kolosal jest pierwszy i jedyny, bo to moje i to lubię. Zaskoczyłaś mnie, że nie lubisz kolosów, byłam przekonana, że jesteś podobna pod tym względem do mnie - ja nie lubię pierdółek - ale co tam, najważniejsze, że wyszywasz pięknie :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jakbym nie lubiła, to bym nie robiła ;) Generalnie - kolosy planuję i się morduję psychicznie, czy zaczynać, czy nie. Kolosy są super i robią wielkie łał, ale już wiem, że nie dla mnie 90 kolorów w pracy, bo mną telepie po prostu :> No naprawdę. Chociaż wczoraj pohaftowałam 4 godzinki bibliotekę i było spoko, bo nikt mi głowy nie zawracał oraz mało było niteczek, gdzie co 3 krzyżyki zmiana. Po prostu zanim się zabiorę za pracę, muszę pooglądać wzór dokładnie. I dlatego w planach tak dużo prac raczej mniejszych, raczej prostszych, takich, których rozstawianie nie zajmuje pół dnia, tylko jak mam 5 minut, to tamborek do ręki i dawaj. Tyle lat wyszywam i teraz w końcu zrozumiałam, o co chodzi :)

   Usuń
  2. Może to dlatego, że masz jeszcze dzieci małe. Gdy podrosną, będziesz mogła więcej czasu poświęcić na swoje pasje. Przy małych dzieciach nie powyszywasz.

   Usuń
 7. jakbym o sobie czytała :) właśnie dlatego nie rzuciłam się na bibliotekę bo właśnie przy małych dzieciach te 5 min to za mało,ale pracuję nad tym... a wogóle to prac mam od groma do wykończenia,a samo się nie zrobi,więc jestem raczej skłonna do nie zaczynania nowych prac,chyba,ze muszę bo się uduszę. Dzisiaj dokupiłam muliny brakujące do biedrony i do licha przekopałam wszystko i kanwa z biedronką mi zaginęła,ale znalazłam kilka innych hafcików,o których zapomniałam...a sówki to przez Ciebie haftuję :P na tę róże (tę co Ania z Kłodzka wyszywa) też mam ochotę i cieszę się,że nie mam wzoru,bo tak to bym w życiu nic nie skończyła.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. (psttt, zamówiłam dzisiaj na nią nici ;) )

   Usuń
  2. milczę,nikomu nie powiem :P

   Usuń
 8. Wow, poprostu .......wow
  Nieźle się zapowiada
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 9. Fajne plany :) ja stwierdziłam, że nie robię jako takich planów na ten rok, chciałabym skończyć coś z kolosów, które chwilowo smętnie zerkają na mnie z półki, może zacząć drugiego haeda i coś z zielnikowej serii. Ograniczam sal-e, tylko jako przerywnik, bo przestałam ogarniać :)

  OdpowiedzUsuń